FOMO

Zdjęcie posta

Lęk przed przegapieniem czegoś ważnego lub interesującego w mediach społecznościowych nazwany został syndromem FOMO (Fear Of Missing Out).

 W Polsce badania przeprowadzone przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę w 2019 roku pokazują, że aż 92% polskich nastolatków w wieku od 14 do 18 lat korzysta z mediów społecznościowych. Badania te pokazują, że młodzież w Polsce jest coraz bardziej narażona na wpływ mediów społecznościowych i mogą być podatne na FOMO

 Według przeprowadzonych badań i opracowanych wyników na zlecenie Fundacji UNAWEZA w formie raportu wydanego 17 04.2023 na stronie www.mlodeglowy.pl strona raportu 26 wynika, że w grupie 180 000 przebadanych uczniów w wieku 10-19 lat: 1/3 czyli 33,3% badanych uczniów silnie odczuwa FOMO czyli lęk przed byciem odłączonym od sieci.

 Warto zauważyć, że młodzież w całej Unii Europejskiej korzysta z mediów społecznościowych w coraz większym stopniu, co może wpływać na pojawianie się FOMO. Z tego powodu ważne jest, aby nauczyciele i rodzice edukowali młodzież w zakresie zdrowego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych oraz pomagali im radzić sobie z negatywnymi emocjami, jakie mogą pojawić się w związku z FOMO.

 Uczniowie często cierpią na syndrom FOMO, ponieważ chcą być na bieżąco z życiem swoich rówieśników, wydarzeniami szkolnymi, a także ze wszystkim, co dzieje się wokół nich. Syndrom FOMO może wpływać na uczniów na wiele różnych sposobów.

 Syndrom FOMO (Fear Of Missing Out) jest zjawiskiem, które może objawiać się na wiele różnych sposobów. Oto niektóre z najczęstszych objawów tego syndromu:

  •       Lęk przed przegapieniem - osoby cierpiące na FOMO często czują się niespokojne, gdy nie wiedzą, co się dzieje wokół nich. Czują, że tracą ważne doświadczenia, a ich życie staje się mniej interesujące.
  •      Potrzeba bycia na bieżąco - osoby z syndromem FOMO często sprawdzają media społecznościowe, wiadomości lub inne źródła informacji, aby upewnić się, że nic im nie umknęło.
  •  Porównywanie się do innych - osoby z FOMO często porównują swoje życie do życia innych, co może prowadzić do poczucia niższej wartości, lęku i depresji.
  • Przeżywanie niezadowolenia - osoby z syndromem FOMO mogą czuć się niezadowolone z życia, które prowadzą, ponieważ skupiają się na tym, co mogą przegapić.
  •  Utrzymywanie kontaktów z rówieśnikami - osoby z syndromem FOMO często mają potrzebę bycia w ciągłym kontakcie z rówieśnikami, aby upewnić się, że nie przegapią żadnych ważnych wydarzeń.
  • Uczestnictwo w niekorzystnych wydarzeniach - osoby z syndromem FOMO często podejmują decyzje o udziale w wydarzeniach, które w rzeczywistości nie są dla nich korzystne, po to aby być na bieżąco i czuć się jak równoprawni uczestnicy.
  •  Trudności z koncentracją - osoby z syndromem FOMO mogą mieć trudności z koncentracją, ponieważ ich uwaga jest skierowana na media społecznościowe i na to, co dzieje się wokół nich, zamiast na naukę czy pracę.
  • Problemy ze snem - osoby z FOMO mogą mieć trudności ze snem, ponieważ ich myśli skupiają się na tym, co mogą przegapić lub na tym, co dzieje się wokół nich.
  • Zwiększone poczucie niepokoju - osoby z FOMO mogą częściej odczuwać niepokój, lęk i napięcie.
  • Trudności z podejmowaniem decyzji - osoby z FOMO często mają trudności z podejmowaniem decyzji, ponieważ boją się, że wybór, który dokonają, skutkuje przegapieniem innych ważnych wydarzeń.

 Syndrom FOMO jest zjawiskiem, które może wpłynąć negatywnie na zdrowie psychiczne, atakże na relacje z innymi ludźmi. Zjawisko to dotyka coraz więcej osób na całym świecie, w tym również uczniów.

Komentarze (0)